Kodėl atsiranda pelėsis

Kodėl atsiranda pelėsis supranta ir priežastis randa ne visi. Bandysime paaiškinti.

· Buitis,Prekės

Pelėsis yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių grybų mūsų namuose ir darbo vietose. Jo atsiradimas gali kelti ne tik estetinių problemų, bet ir sveikatos pavojų. Norint efektyviai kovoti su pelėsiu, būtina suprasti priežastis, dėl kurių jis atsiranda. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kodėl pelėsis atsiranda, kokie veiksniai skatina jo augimą ir kokių priemonių galima imtis, siekiant užkirsti kelią jo atsiradimui.

Kodėl atsiranda pelėsis - atsiradimo priežastys

Pelėsis yra mikroskopinis grybelis, kuris dauginasi sporomis. Šios sporos yra labai lengvos ir gali lengvai plisti oru, nusėsdamos ant įvairių paviršių. Kai sporos patenka į tinkamas sąlygas – drėgną ir šiltą aplinką – jos pradeda augti ir formuoti matomas kolonijas.

Pagrindiniai pelėsio augimo veiksniai

 1. Drėgmė: Pelėsis negali augti be vandens. Drėgmė yra pagrindinis veiksnys, skatinantis pelėsio augimą. Tai gali būti kondensatas, vandens nutekėjimai, potvyniai ar net aukšta oro drėgmė patalpoje. Jei namuose yra nuolat drėgna, pelėsis gali pradėti augti ant įvairių paviršių, įskaitant sienas, lubas, grindis ir baldus.
 2. Šiluma: Pelėsis geriausiai auga šiltoje aplinkoje. Nors jis gali augti esant įvairioms temperatūroms, optimalios sąlygos pelėsiui yra tarp 20 °C ir 30 °C. Tai paaiškina, kodėl pelėsis dažnai atsiranda vasarą arba šildymo sezono metu, kai namai yra šilti.
 3. Organinės medžiagos: Pelėsis minta organinėmis medžiagomis, tokiomis kaip celiuliozė (mediena, popierius), maisto produktai, dulkės ir nešvarumai. Todėl jis dažnai randamas ant medinių paviršių, tapetų, kilimų ir maisto produktų.
 4. Bloga ventiliacija: Prasta ventiliacija yra dar vienas veiksnys, kuris skatina pelėsio augimą. Blogai vėdinamose patalpose drėgmė ilgiau lieka ore ir ant paviršių, todėl pelėsis turi palankias sąlygas augti. Tai ypač aktualu vonios kambariuose, virtuvėse ir rūsiose.

Naudinga pasidomėti:

Konkretūs pelėsio atsiradimo atvejai

 1. Vandens nutekėjimai: Vandens nutekėjimai iš vamzdžių, stogų, langų ir kitų vietų gali sukelti ilgalaikį drėgmės kaupimąsi. Jei tokie nutekėjimai nebus greitai pašalinti, pelėsis gali pradėti augti.
 2. Kondensacija: Kondensacija atsiranda, kai šiltas, drėgnas oras susiduria su šaltu paviršiumi, pavyzdžiui, langais, vamzdžiais ar neizoliuotomis sienomis. Tai ypač dažna problema žiemą, kai patalpų vidus yra šiltas, o išorė šalta.
 3. Potvyniai: Potvyniai gali sukelti didelę drėgmės žalą ir sudaryti palankias sąlygas pelėsiui. Net ir po to, kai vanduo pašalinamas, drėgmė gali likti sienose, grindyse ir balduose, skatindama pelėsio augimą.
 4. Nesandarūs langai ir durys: Nesandarūs langai ir durys leidžia drėgmei patekti į vidų. Tai gali sukelti pelėsio augimą ant aplinkinių paviršių.

Pelėsio poveikis sveikatai ir aplinkai

Pelėsis gali turėti rimtų pasekmių sveikatai, ypač tiems, kurie yra jautrūs jo sporoms. Pelėsio sporos gali sukelti alergines reakcijas, tokias kaip nosies užgulimas, čiaudulys, akių niežėjimas ir odos bėrimai. Kvėpavimo takų problemos, tokios kaip astma ir bronchitas, taip pat gali būti pablogintos pelėsio. Be to, pelėsis gali sukelti rimtesnes infekcijas tiems, kurie turi silpną imuninę sistemą.

Kaip užkirsti kelią pelėsio atsiradimui

 1. Drėgmės kontrolė: Svarbiausias žingsnis siekiant užkirsti kelią pelėsiui yra drėgmės kontrolė. Tai apima greitą vandens nutekėjimų ir potvynių šalinimą, gerą vėdinimą ir oro sausintuvų naudojimą.
 2. Tinkama izoliacija: Užtikrinant gerą šiluminę izoliaciją, galima sumažinti šalčio tiltų ir kondensacijos riziką. Tai padės išvengti drėgmės kaupimosi ant paviršių.
 3. Reguliarus valymas: Reguliarus valymas padeda sumažinti organinių medžiagų, kuriomis minta pelėsis, kiekį. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas vonios kambariams, virtuvėms ir kitoms drėgnoms patalpoms.
 4. Ventiliacija: Užtikrinkite gerą patalpų vėdinimą, ypač drėgnose vietose. Naudokite ištraukiamuosius ventiliatorius vonios kambariuose ir virtuvėse, kad pašalintumėte drėgmę iš oro.
 5. Reguliarūs patikrinimai: Reguliariai tikrinkite savo namus dėl vandens nutekėjimų, nesandarumų ir kitų problemų, kurios gali sukelti drėgmės kaupimąsi. Greitas problemų sprendimas padės išvengti pelėsio atsiradimo.
 6. Pelėsio valiklis: Buksvarus.lt prekiauja itin veiksmingu valikliu nuo pelėsio, todėl susiradę ir užsukę į svetainę atrasite efektyvią priemonę ir išnaikinsite pelėsį nuo bet kokio paviršiaus.

Kaip kovoti su jau atsiradusiu pelėsiu

Jei pelėsis jau atsirado, svarbu imtis veiksmingų priemonių jį pašalinti:

 1. Drėgmės šaltinio šalinimas: Pirmasis žingsnis yra nustatyti ir pašalinti drėgmės šaltinį. Tai gali būti vandens nutekėjimai, kondensacija ar bloga ventiliacija.
 2. Paviršių valymas: Naudokite tinkamas valymo priemones, tokias kaip actas, soda, baliklis ar specialūs pelėsio valikliai. Svarbu kruopščiai nuvalyti visas pelėsio pažeistas vietas, kad būtų pašalintos ir pelėsio sporos.
 3. Paviršių džiovinimas: Po valymo būtina gerai išdžiovinti paviršius. Naudokite ventiliatorius, oro sausintuvus arba gerai vėdinkite patalpas.
 4. Prevencinės priemonės: Įdiegus prevencines priemones, tokias kaip tinkama izoliacija, ventiliacija ir drėgmės kontrolė, galima išvengti pelėsio atsiradimo ateityje.

Išvada

Pelėsis yra dažnas ir nemalonus svečias mūsų namuose, kuris gali turėti rimtų pasekmių sveikatai ir sukelti didelius nuostolius turtui. Jo atsiradimą lemia daugybė veiksnių, tokių kaip drėgmė, šiluma, organinės medžiagos ir bloga ventiliacija. Supratimas, kodėl pelėsis atsiranda, yra pirmas žingsnis siekiant efektyviai su juo kovoti. Imantis tinkamų prevencinių priemonių ir nuolat stebint savo namų aplinką, galima sumažinti pelėsio atsiradimo riziką ir užtikrinti sveiką gyvenamąją aplinką.

Taigi, kodėl atsiranda pelėsis priežastis ir sąlygas jau žinote. Tikimės, kad mūsų pateikta informacija leis Jums kokybiškai jį išnaikinti ir pašalinti atsiradimo priežastis.