Kaip išnaikinti pelėsį - priemonės

Išnaikinti pelėsį bando visi kas jį atranda. Tačiau kaip tinkamai išnaikinti pelėsį žino nedaugelis.

· Buitis,Prekės

Pelėsis yra ne tik nepatrauklus, bet ir potencialiai pavojingas sveikatai. Jis gali sukelti alergijas, kvėpavimo takų ligas ir kitus sveikatos sutrikimus. Siekiant išnaikinti pelėsį ir užkirsti kelią jo atsiradimui ateityje, svarbu suprasti, kaip jis atsiranda ir kokios yra veiksmingos priemonės kovojant su juo. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip išnaikinti pelėsį, naudojant įvairias priemones ir metodus.

Pelėsio naikinimo priemonės

Natūralios priemonės

 1. Actas: Actas yra natūrali rūgštis, kuri gali efektyviai naikinti pelėsį. Jį galima purkšti tiesiai ant pelėsio pažeistų paviršių ir palikti valandai ar ilgiau. Po to paviršius nuvalomas švariu vandeniu. Actas yra saugus naudoti ir neturi toksiškų garų.
 2. Soda: Sodos tirpalas taip pat gali būti naudingas kovojant su pelėsiu. Maišykite sodą su vandeniu, kol gausite pastos konsistenciją, ir užtepkite ją ant pelėsio. Palikite kelioms valandoms, po to nuvalykite su vandeniu. Soda ne tik naikina pelėsį, bet ir neutralizuoja kvapus.
 3. Arbatmedžio aliejus: Arbatmedžio aliejus yra stiprus natūralus antiseptikas. Įlašinkite kelis lašus arbatmedžio aliejaus į purškiamą butelį su vandeniu ir purkškite ant pelėsio pažeistų vietų. Palikite keletą valandų ir tada nuvalykite. Šis metodas yra ypač naudingas mažiems pelėsio židiniams.

Naudinga pasidomėti:

Cheminės priemonės

 1. Baliklis: Baliklis yra stiprus dezinfekuojantis agentas, kuris gali greitai naikinti pelėsį. Tačiau jis turi stiprų kvapą ir gali būti kenksmingas sveikatai, todėl svarbu naudoti jį gerai vėdinamose patalpose ir dėvėti apsaugines pirštines. Skieskite baliklio tirpalą vandeniu (santykiu 1:10) ir purkškite ant pelėsio. Palikite keletą minučių ir tada nuvalykite.
 2. Vandenilio peroksidas: Tai saugesnė alternatyva baliklio naudojimui. Naudokite 3% vandenilio peroksido tirpalą, kurį galima purkšti tiesiai ant pelėsio ir palikti kelioms minutėms, tada nuvalykite. Vandenilio peroksidas naikina pelėsį ir dezinfekuoja paviršius.
 3. Komerciniai pelėsio naikinimo produktai: Yra daug komercinių produktų, skirtų pelėsio naikinimui, kuriuos galima įsigyti parduotuvėse. Šie produktai dažnai turi stipresnius chemikalus ir gali būti efektyvesni, tačiau svarbu sekti gamintojo instrukcijas ir laikytis saugumo priemonių.

Pelėsio šalinimo žingsniai

 1. Identifikavimas ir įvertinimas: Pirmiausia reikia nustatyti visas vietas, kuriose yra pelėsio. Tai gali apimti sienas, lubas, grindis, vonios kambario plyteles ir kitus paviršius. Įvertinkite pelėsio plitimą, kad žinotumėte, kiek darbo reikės.
 2. Apsaugos priemonės: Prieš pradedant valyti pelėsį, svarbu dėvėti apsaugines priemones: pirštines, apsauginę kaukę ir akinius, kad apsisaugotumėte nuo pelėsio sporų ir cheminių medžiagų.
 3. Valymas: Pasirinkę tinkamą pelėsio valiklį (natūralias ar chemines), pradėkite valyti pelėsio pažeistas vietas. Purkškite tirpalą ant pelėsio, palikite jį veikti tam tikrą laiką (priklausomai nuo naudojamos priemonės) ir tada nuvalykite su švariu vandeniu ir šluoste.
 4. Išdžiovinimas: Po valymo svarbu gerai išdžiovinti paviršius, kad pelėsis neatsinaujintų. Naudokite ventiliatorius, oro sausintuvus arba gerai vėdinkite patalpas.

Prevencinės priemonės

Norint išvengti pelėsio atsiradimo ateityje, būtina imtis prevencinių priemonių:

 1. Kontroliuokite drėgmę: Drėgmė yra pagrindinis pelėsio augimo šaltinis. Užtikrinkite, kad namuose nebūtų nuolat drėgnų vietų. Naudokite oro sausintuvus, vėdinkite patalpas, ypač vonios kambarius ir virtuves.
 2. Taisykite nuotėkius: Laiku taisykite vandens nuotėkius, kad vanduo nepatektų į sienas, lubas ar grindis. Nutekėję vamzdžiai, stogo defektai ir kiti šaltiniai gali sukelti ilgalaikius drėgmės problemas.
 3. Izoliacija: Užtikrinkite, kad namo izoliacija būtų tinkama ir nebūtų kondensacijos problemų. Tai ypač svarbu šaltuose klimatuose, kur temperatūrų skirtumai gali sukelti kondensaciją.
 4. Naudokite pelėsiui atsparias medžiagas: Renovacijos metu naudokite pelėsiui atsparias medžiagas, tokias kaip dažai ir sandarikliai, kurie neleidžia drėgmei kauptis.
 5. Reguliarus valymas: Reguliariai valykite namus, ypač vonios kambarius, virtuvę ir rūsį. Nuolat stebėkite vietas, kurios yra linkusios drėgmei, ir laiku imkitės priemonių, jei pastebėsite pelėsio požymius.

Profesionalų pagalba

Jei pelėsio pažeidimai yra dideli arba jei pelėsis atsiranda po didelio potvynio ar kitokios katastrofos, gali būti naudinga kreiptis į profesionalus. Specializuotos kompanijos turi patirties ir įrankius, reikalingus efektyviai pašalinti pelėsį ir užtikrinti, kad jis neatsinaujins. Jie taip pat gali atlikti patalpų testavimą, kad nustatytų pelėsio sporų buvimą ore ir pateiktų rekomendacijas dėl tolimesnių veiksmų.

Papildomos priemonės

 1. Drėgmės matuokliai: Naudokite drėgmės matuoklius, kad stebėtumėte drėgmės lygį patalpose. Jei drėgmė viršija 55%, imkitės priemonių ją sumažinti.
 2. Ventiliacija: Įdiekite ištraukiamuosius ventiliatorius vonios kambariuose ir virtuvėse, kad pašalintumėte drėgmę iš oro. Reguliariai vėdinkite patalpas, kad sumažintumėte drėgmės lygį.
 3. Naudokite drėgmės surinkiklius: Jei gyvenate drėgname klimate, naudokite drėgmės surinkiklius, kad sumažintumėte drėgmės lygį patalpose.

Išvada

Pelėsio naikinimas namuose yra svarbus žingsnis siekiant užtikrinti sveiką ir saugią gyvenamąją aplinką. Pasirinkę tinkamas valymo priemones ir metodus, taip pat imdamiesi prevencinių priemonių, galite efektyviai kovoti su pelėsiu ir išvengti jo atsiradimo ateityje. Atminkite, kad sveika namų aplinka prasideda nuo švaros ir tinkamos drėgmės kontrolės.