Kas yra pelėsis - sąlygos jam atsirasti ir rūšys

Kas yra pelėsis žino ne visis, todėl naudinga susipažinti su šia svarbia informacija.

· Buitis,Prekės

Pelėsis yra dažnas ir dažnai nepageidaujamas svečias mūsų gyvenamojoje aplinkoje. Jis gali sukelti sveikatos problemų, sugadinti namus ir netgi būti potencialiai pavojingas, jei nebus laiku ir tinkamai pašalintas. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kas yra pelėsis, kaip jis formuojasi, kokios yra jo rūšys, poveikis sveikatai, kaip jį atpažinti ir kokių priemonių imtis norint jį pašalinti bei užkirsti kelią jo atsiradimui ateityje.

Kas yra pelėsis?

Pelėsis yra mikroskopinis grybelis, kuris auga siūlais vadinamomis hifomis ir dauginasi sporomis. Šios sporos yra labai mažos ir lengvos, todėl jos gali plisti oru ir nusėsti bet kurioje vietoje, kur yra tinkamos sąlygos augti. Pelėsis yra glaudžiai susijęs su mielėmis ir grybais, tačiau jis dažniausiai matomas kaip pūkeliai arba dėmės ant įvairių paviršių.

Pelėsio rūšys

Yra daugybė pelėsio rūšių, kurios gali skirtis savo spalva, struktūra ir poveikiu aplinkai bei sveikatai. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių rūšių:

 1. Penicillium: Šis pelėsis yra dažnai randamas ant maisto produktų, ypač vaisių ir daržovių. Jis gali būti žalias arba mėlynas ir yra žinomas dėl savo gebėjimo gaminti peniciliną – antibiotiką, kuris naudojamas medicinoje.
 2. Aspergillus: Tai viena iš labiausiai paplitusių pelėsio rūšių, randama tiek viduje, tiek lauke. Aspergillus gali būti įvairių spalvų, įskaitant žalią, geltoną ir juodą. Kai kurios Aspergillus rūšys gali sukelti kvėpavimo takų ligas.
 3. Stachybotrys chartarum: Šis pelėsis, dar žinomas kaip „juodasis pelėsis“, dažnai aptinkamas ant celiuliozės turinčių medžiagų, tokių kaip gipso kartonas ar popierius, kai šios yra ilgą laiką veikiamos drėgmės. Juodasis pelėsis gali būti pavojingas sveikatai, sukeldamas kvėpavimo problemų ir alergines reakcijas.
 4. Cladosporium: Šis pelėsis gali augti tiek šaltuose, tiek šiltuose regionuose. Jis dažnai randamas ant medinių paviršių, audinių ir maisto produktų. Cladosporium pelėsis gali sukelti odos ir kvėpavimo takų problemas.

Pelėsio formavimosi sąlygos

Pelėsis atsiranda ir auga esant tik tam tikroms sąlygoms. Štai pagrindiniai veiksniai, kurie skatina pelėsio augimą:

 1. Drėgmė: Pelėsis negali augti be drėgmės. Vandens nutekėjimai, potvyniai, kondensacija ir aukšta oro drėgmė yra pagrindinės priežastys, dėl kurių pelėsis gali atsirasti ir augti.
 2. Šiluma: Nors pelėsis gali augti esant įvairioms temperatūroms, jis geriausiai auga šiltoje aplinkoje. Pelėsis gali pradėti augti jau esant temperatūrai nuo 10 °C, tačiau optimalios sąlygos yra tarp 20 °C ir 30 °C.
 3. Organinės medžiagos: Pelėsis minta organinėmis medžiagomis, tokiomis kaip celiuliozė (mediena, popierius), maisto produktai ir dulkės. Todėl jis dažnai randamas ant paviršių, kurie yra turtingi šiomis medžiagomis.
 4. Bloga ventiliacija: Blogai vėdinamose patalpose drėgmė ilgiau lieka ore ir ant paviršių, kas sudaro palankias sąlygas pelėsiui augti.

Naudinga pasidomėti:

Pelėsio poveikis sveikatai

Pelėsis gali turėti įvairų poveikį žmonių sveikatai. Jis ypač pavojingas žmonėms, kurie turi alergijų, astmą ar silpną imuninę sistemą. Štai keletas dažniausių sveikatos problemų, kurias gali sukelti pelėsis:

 1. Alerginės reakcijos: Pelėsis gali sukelti alergines reakcijas, tokias kaip nosies užgulimas, čiaudulys, akių niežėjimas ir bėrimai. Alerginės reakcijos gali būti ypač stiprios tiems, kurie yra jautrūs pelėsiui.
 2. Kvėpavimo problemos: Pelėsio sporos gali patekti į kvėpavimo takus ir sukelti ar pabloginti astmos simptomus bei kitas kvėpavimo takų ligas. Tai gali apimti kosulį, švokštimą ir dusulį.
 3. Infekcijos: Nors rečiau, pelėsis gali sukelti infekcijas, ypač žmonėms su nusilpusia imunine sistema. Aspergillus rūšys yra ypač žinomos dėl gebėjimo sukelti plaučių infekcijas.

Pelėsio atpažinimas

Pelėsio atpažinimas yra svarbus pirmasis žingsnis siekiant jį pašalinti. Pelėsis gali būti matomas kaip dėmės arba pūkeliai ant paviršių. Jo spalva gali būti įvairi – nuo baltos iki juodos, žalios ar mėlynos. Pelėsis taip pat gali skleisti specifinį nemalonų kvapą, kuris yra geras indikatorius, kad pelėsis yra kažkur netoliese.

Kaip kovoti su pelėsiu

Efektyvi kova su pelėsiu apima kelis žingsnius:

 1. Drėgmės kontrolė: Svarbiausias žingsnis kovojant su pelėsiu yra drėgmės kontrolė. Tai gali apimti nutekėjimų taisymą, potvynių likvidavimą, gerą vėdinimą ir drėgmės mažinimą patalpose naudojant oro sausintuvus.
 2. Paviršių valymas: Naudojant tinkamas valymo priemones, tokias kaip actas, soda, baliklis ar komerciniai pelėsio valikliai, galima efektyviai pašalinti pelėsį nuo paviršių. Svarbu valyti ne tik matomą pelėsį, bet ir visą pažeistą plotą, kad būtų pašalintos ir pelėsio sporos.
 3. Izoliacijos gerinimas: Užtikrinant gerą šiluminę izoliaciją, galima sumažinti šalčio tiltų ir kondensacijos riziką, kuri skatina pelėsio augimą. Tai gali apimti langų, durų ir sienų izoliacijos gerinimą.
 4. Oro srautų reguliavimas: Užtikrinti tinkamą oro judėjimą patalpose, ypač vonios kambariuose ir virtuvėse, kur drėgmės lygis dažnai būna aukštas. Tai gali apimti rekuperacinių sistemų ir ventiliatorių naudojimą.

Prevencinės priemonės

Prevencija yra geriausias būdas užkirsti kelią pelėsio atsiradimui. Štai keletas svarbiausių prevencinių priemonių:

 1. Reguliarus valymas: Reguliariai valyti patalpas, ypač drėgnas vietas, tokias kaip vonios kambariai ir virtuvės. Valykite ne tik matomus paviršius, bet ir sunkiai pasiekiamas vietas.
 2. Drėgmės lygio stebėjimas: Naudokite drėgmės matuoklius, kad stebėtumėte drėgmės lygį patalpose. Jei drėgmė viršija 55%, imkitės priemonių ją sumažinti.
 3. Nuotėkių taisymas: Laiku taisykite vandens nuotėkius, kad išvengtumėte drėgmės kaupimosi ir pelėsio atsiradimo.
 4. Tinkama izoliacija: Užtikrinkite, kad jūsų namai būtų gerai izoliuoti, kad sumažintumėte šalčio tiltų ir kondensacijos riziką.
 5. Oro sausintuvų naudojimas: Jei gyvenate drėgname klimate, naudokite oro sausintuvus, kad sumažintumėte drėgmės lygį patalpose.

Išvada

Pelėsis yra dažnas, bet labai nepageidaujamas svečias mūsų namuose. Jis gali turėti rimtų pasekmių sveikatai ir sukelti didelius nuostolius turtui. Suprasti, kas tai yra pelėsis, kaip jis auga ir kokios yra jo poveikio sveikatai ir aplinkai rizikos, yra svarbus pirmasis žingsnis siekiant jį efektyviai pašalinti. Imantis tinkamų prevencinių priemonių ir nuolat stebint savo namų aplinką, galima sumažinti pelėsio atsiradimo riziką ir užtikrinti sveiką gyvenamąją aplinką.